EV YAPIMI KOKO


püf noktalarıyla en yeni garantili koko tarifim için tıklayınız:
ev yapımı koko

resimdeki yeni püf noktalarıyla beze tarifim için tıklayınız:
ev yapımı beze

Beze yapımında usta olduktan ve herkese yapıp hediye ettikten sonra sıra geldi koko yapımına diye düşündüm.ve harıl harıl tarif aradım.aa oda ne tarif çok yakınımdaymış.sevgili Asuman ablam koko yu çok önce yapmış ve artık usanmış bilede haberim olmamış.tarif için kendisine buradan çok teşekkür ederim.

              

Bu kokoları hazırından ayırt edemeyeceksiniz.hemde çok pahalıya aldığınız kokoları ucuza mal edeceksiniz.Ramazanda kokoyla işimiz ne demeyin ve hemen deneyip yemekli davet olduğunuz eve hediye götürün.tabi ev halkı görmeden.. deneyin garanti ediyorum…

             


KOKO
4 adet yumurta beyazı
400 gr. toz şeker
2,5 su bardağı hindistan cevizi
50 gr. un -3 te bir su bardağı

4 yumurta akı büyükçe bir teflon tavaya konur ve üzerine bir fiske tuz serpilir.Hindistan cevizi ve şeker de ilave edildikten sonra tahta bir spatula ile bütün malzemeler homojen bir yapıya gelene kadar karıştırılır. Tava çok kısık ateş üzerine konur ve karıştıra karıştıra tam 8 dakika pişirilir ve akışkan hale getirilir.Süre dolunca ocak kapatılır ve bu kez de malzemelerin iyice soğuması beklenir.(Bu süre oda ısısında 15 dakikadan aşağı olmamalıdır) Soğuyan malzemelerin üzerine un elenerek ilave edilir ve tekrar karıştırılır. bu un miktarını krema pompasından sıkılacak kıvamda ayarlamalısınız.Artık hamura şekil verme sırası gelmiş demektir.

Büyükce bir sıkma torbasına geniş ağızlı yıldız şekilli uç takılıp hamur içine doldurulur.Yağlı kağıt serilmiş olan fırın tepsisine aralarında 2'şer santim boşluk bırakacak şekilde istenilen büyüklüklerde sıkılır. (Çok da küçük sıkmayın çünkü piştiğinde içindeki yumuşak doku o zaman olmuyor) Önceden ısıtılmış fırında 150 derecede 15-20 dakika arasında pişirilir.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !